
iPad Pro M4: tekniset tiedot, koot ja 11 vs 13 tuuman vertailu
Harva tabletti näyttää kahdessa koossa yhtä samalta kuin iPad Pro, mutta paino ja akku erottavat mallit selvästi: Applen tukisivujen mukaan 13 tuuman Wi-Fi-malli painaa 579 grammaa (Applen tukisivu, 13 tuumaa (valmistaja)) ja 11 tuuman 444 grammaa (Applen tukisivu, 11 tuumaa (valmistaja)). Tässä jutussa käydään läpi mitat, näyttö, akku ja liitännät sekä käytetyn laitteen ostoriskit, ja mukana on M5-vertailu, vaikka sen virallisia tietoja aineistosta ei löydy.
Esittelypäivä: (Wikipedia (tietosanakirja)) · Saatavilla olevat koot: 11 ja 13 tuumaa (Applen tukisivu, 13 tuumaa) · Siru: Apple M4, 9-ytiminen prosessori 256 ja 512 Gt -malleissa (Applen tukisivu, 13 tuumaa) · Virkistystaajuus (11 tuumaa): 10–120 Hz ProMotion (Applen tukisivu, 11 tuumaa) · Langaton yhteys: Wi-Fi 6E (Applen tukisivu, 11 tuumaa)
Pikakatsaus
- iPad Pro M4 julkaistiin (Wikipedia, tietosanakirja)
- 13 tuuman Wi-Fi-malli painaa 579 g (Applen tukisivu, 13 tuumaa)
- Molemmissa malleissa on Ultra Retina XDR -näyttö, Tandem OLED ja 264 ppi (Applen tukisivu, 13 tuumaa)
- Molemmissa malleissa on Wi-Fi 6E (802.11ax) 4×4 MIMO ja Bluetooth 5.3 (Applen tukisivu, 11 tuumaa)
- M5-mallin virallisia teknisiä tietoja ei ole aineistossa, ja ainoa M5-lähde on PhoneArenan vertailu (PhoneArena (vertailusivusto))
- 11 tuuman näytön lävistäjä: Apple ilmoittaa 11,1 tuumaa, PhoneArena 11,0 tuumaa (PhoneArena (vertailusivusto))
- Akkukapasiteetti ilmoitetaan eri yksiköissä: Wh Applella, mAh PhoneArenalla (PhoneArena, vertailusivusto) (PhoneArena (vertailusivusto))
- Käytettyjen laitteiden hinnat, kunto ja takuuehdot (PhoneArena (vertailusivusto))
- : iPad Pro M4 julkaistiin (Wikipedia, tietosanakirja)
- Maaliskuu–huhtikuu 2024: Apple testasi akkua ennakkoversioilla 11 ja 13 tuuman malleista (Applen tukisivu, 13 tuumaa)
- : 13 tuuman M5-malli julkaistiin vertailukohteena (PhoneArena, vertailusivusto)
- M4- ja M5-vertailu pysyy avoimena, kunnes M5-mallille on oma virallinen tekninen lähde
- Apple ilmoittaa jopa 10 tuntia verkkoselaukseen tai videon katseluun molemmille malleille (Applen tukisivu, 11 tuumaa), joten käytetyn laitteen akun kunto ratkaisee, kuinka lähellä tätä lukua malli pysyy
- Takuu- ja palautusehdot kannattaa pyytää kirjallisina ennen kauppaa
Seitsemän lukua kertoo olennaisen: näyttöteknologia pysyy samana molemmissa koissa, ja erot löytyvät painosta, mitoista ja akusta.
| Tieto | Arvo |
|---|---|
| Esittelypäivä | (Wikipedia, tietosanakirja) |
| Näyttö (13 tuumaa) | Ultra Retina XDR, ProMotion, Tandem OLED (Applen tukisivu, 13 tuumaa) |
| Näytön tarkkuus (11 tuumaa) | 2420 x 1668 px, 264 ppi (Applen tukisivu, 11 tuumaa) |
| Virkistystaajuus (11 tuumaa) | 10–120 Hz (Applen tukisivu, 11 tuumaa) |
| Paino (Wi-Fi) | 444 g (11 tuumaa) ja 579 g (13 tuumaa) (Applen tukisivut, 11 ja 13 tuumaa) |
| Akku | 31,29 Wh (11 tuumaa) ja 38,99 Wh (13 tuumaa) (Applen tukisivut, 11 ja 13 tuumaa) |
| Langaton yhteys | Wi-Fi 6E (Applen tukisivu, 11 tuumaa) |
Mikä on iPad Pro M4?
iPad Pro M4 on Applen tabletti, joka julkaistiin (Wikipedia, tietosanakirja). Malli on saatavilla kahdessa koossa, 11 ja 13 tuumaa, ja molemmissa on Apple M4 -siru (Applen tukisivu, 13 tuumaa).
Apple kuvaa molempien mallien näytön samalla tekniikalla, joten ero syntyy pääosin koosta, painosta ja akusta. Pelkkä mallinimi ei siis kerro, mitä laitteelta saa.
Milloin iPad Pro M4 esiteltiin?
- : julkaisupäivä (Wikipedia, tietosanakirja)
- Apple testasi akkua ennakkoversioilla maaliskuusta huhtikuuhun 2024 (Applen tukisivu, 13 tuumaa)
Mitä kokoja iPad Pro M4 on saatavilla?
- 11 tuumaa: näytön lävistäjä 11,1 tuumaa suorakaiteena mitattuna (Applen tukisivu, 11 tuumaa)
- 13 tuumaa: näytön lävistäjä 13 tuumaa suorakaiteena mitattuna (Applen tukisivu, 13 tuumaa)
- Tallennuskoot: aineisto mainitsee 256 ja 512 Gt -mallit, mutta kattavaa listaa muista tallennuskoista ei ole
Mitä tämä tarkoittaa: koko ratkaisee enemmän kuin ulkoasu, joten kokovalinta kannattaa tehdä ennen mallin ja hinnan vertailua.
Mitä eroa on iPad Pro M4:llä ja M5:llä?
Aineistossa ei ole Applen virallisia teknisiä tietoja M5-mallista, joten vertailu nojaa kolmannen osapuolen sivustoon. PhoneArena (vertailusivusto) asettaa 11-tuumaisen M4-mallin rinnalle 13-tuumaisen M5-mallin, ja sivun mukaan M5-malli julkaistiin .
Mitä tietoja M5-mallista on tässä aineistossa?
- Julkaisupäivä 2025-10-22 (PhoneArena, vertailusivusto)
- Laturi 60 W, kun vertailussa 11 tuuman M4-mallin laturi on 18 W (PhoneArena, vertailusivusto)
- Muisti alkaa 12 Gt (sama vertailu)
- Applen virallisia M5-teknisiä tietoja ei ole aineistossa
Vertailu vaatii erillisen M5-lähteen ennen kuin eroja väitetään. Tämä artikkeli ei esitä eroja sirussa tai näytössä, koska niistä ei ole vahvistettua tietoa.
Mitä tämä tarkoittaa: jos ostat M4-mallin, arvioi se sen omilla tiedoilla, älä M5-vertailun perusteella.
Mitkä ovat iPad Pro M4:n tekniset tiedot?
Yhdeksän ominaisuutta, yksi kuvio: näyttö, ProMotion ja langattomat yhteydet ovat molemmissa malleissa samat, ja erot tulevat mitoista ja akusta.
| Ominaisuus | Arvo |
|---|---|
| Siru | Apple M4; 9-ytiminen prosessori 256 ja 512 Gt -malleissa, 10-ytiminen näytönohjain ja 16-ytiminen Neural Engine (Applen tukisivu, 13 tuumaa) |
| Näyttö | Ultra Retina XDR, Tandem OLED, 264 ppi (Applen tukisivu, 13 tuumaa) |
| Virkistystaajuus | 10–120 Hz ProMotion (Applen tukisivu, 13 tuumaa) |
| Kirkkaus | Jarvis Gadgetsin mukaan 1000 nits SDR ja 1600 nits HDR-huippukirkkaus (Jarvis Gadgets (arvostelusivusto)) |
| Langaton yhteys | Wi-Fi 6E (802.11ax) 4×4 MIMO, Bluetooth 5.3 (Applen tukisivu, 11 tuumaa) |
| Liitäntä | Thunderbolt / USB 4, tuki jopa 40 Gb/s (Applen tukisivu, 11 tuumaa) |
| Etukamera (11 tuumaa) | 12 Mpix Center Stage (Applen tukisivu, 11 tuumaa) |
| Takakamera (11 tuumaa) | 12 Mpix, f/1.8 (Applen tukisivu, 11 tuumaa) |
| Akkukesto | Jopa 10 tuntia verkkoselaukseen tai videon katseluun Wi-Fi-yhteydellä (Applen tukisivu, 11 tuumaa) |
Mikä siru iPad Pro M4:ssä on?
- Apple M4 on molempien mallien prosessori (Applen tukisivu, 13 tuumaa)
- 256 ja 512 Gt -malleissa on 9-ytiminen prosessori ja 8 Gt RAM-muistia (Applen tukisivu, 13 tuumaa)
Mitä Ultra Retina XDR -näyttö tarkoittaa?
- Näyttö on Ultra Retina XDR, ja siinä on Tandem OLED -tekniikka molemmissa malleissa (Applen tukisivu, 13 tuumaa)
- Pikselitiheys on 264 ppi molemmissa koissa (Applen tukisivu, 13 tuumaa)
Mitä tämä tarkoittaa: speksit ovat samat molemmissa koissa, joten näytön laatu ei ratkaise kokovalintaa.
Miten 11 ja 13 tuuman mallit eroavat?
Viisi riviä, yksi kuvio: näyttöteknologia pysyy samana, mutta paino, mitat ja akku erottavat mallit toisistaan.
| Ominaisuus | 11 tuumaa | 13 tuumaa |
|---|---|---|
| Paino (Wi-Fi) | 444 g | 579 g |
| Mitat (K x L x S) | 249,7 x 177,5 x 5,3 mm | 281,6 x 215,5 x 5,1 mm |
| Näytön lävistäjä | 11,1 tuumaa | 13 tuumaa |
| Näytön tarkkuus | 2420 x 1668 px, 264 ppi | 2752 x 2064 px, 264 ppi |
| Sisäinen akku | 31,29 Wh | 38,99 Wh |
Luvut tulevat Applen tukisivuilta (Applen tukisivu, 11 tuumaa ja Applen tukisivu, 13 tuumaa). EveryMac (laitetietokanta) vahvistaa samat resoluutiot, ja Intego (tietoturvayhtiön blogi) kuvaa 13 tuuman mallin paksuudeksi 5,1 mm.
Suorakaiteena mitattuna 13 tuuman iPad Pron näytön lävistäjä on 13 tuumaa ja 11 tuuman iPad Pron näytön lävistäjä on 11,1 tuumaa.
Apple, tekninen tukisivu (Applen tukisivu, 13 tuumaa)
Uudet tabletit ovat Applen ohuimpia tuotteita koskaan, ja 11-tuumainen iPad Pro on vain 5,3 millimetrin paksuinen.
Cult of Mac -toimitus, suomennos (Cult of Mac (tekniikkamedia))
Mikä on 11 tuuman mallin näytön tarkkuus?
- 2420 x 1668 px ja 264 ppi (Applen tukisivu, 11 tuumaa)
- EveryMac nimeää saman resoluution 2420 x 1668 (EveryMac, laitetietokanta)
- Apple ilmoittaa lävistäjäksi 11,1 tuumaa, kun PhoneArena antaa 11,0 tuumaa (PhoneArena (vertailusivusto))
Mikä on ProMotion-virkistystaajuuden vaihteluväli?
- Molemmat mallit käyttävät 10–120 Hz mukautuvaa virkistystaajuutta (Applen tukisivu, 13 tuumaa)
- iPad Air M3 on 60 Hz -näytöllä, kun iPad Pro M4 tukee 120 Hz ProMotionia (PhoneArena (vertailusivusto))
Painoero on 135 grammaa, ja se näkyy eniten, kun tablettia pidetään kädessä pitkään. Kevyempi 11 tuuman malli sopii liikkuvaan käyttöön, kun 13 tuuman näyttö on mitoitettu isompaan työskentelyyn.
Mitä tämä tarkoittaa: valinta on kompromissi painon ja näyttöpinta-alan välillä, ja se ratkeaa käyttötavasta eikä speksilistasta.
Kannattaako käytetty iPad Pro M4 ostaa?
Aineisto ei sisällä käytettyjen laitteiden hintoja, kuntoarvioita eikä takuuehtoja, joten päätös on tehtävä omien tarkistusten perusteella. Ostajalle tärkein kysymys on, kuinka paljon akkua laitteessa on jäljellä.
Mistä iPad Pro M4:n tekniset tiedot löytyvät virallisesti?
- 13 tuuman malli: Applen tukisivu, 13 tuumaa (valmistaja)
- 11 tuuman malli: Applen tukisivu, 11 tuumaa (valmistaja)
Ennen ostoa kannattaa käydä läpi kolme kohtaa:
- Tarkista takuu ja palautusoikeus myyjän ehdoista, sillä aineisto ei kata niitä.
- Varmista tallennuskoko, esimerkiksi 256 Gt tai muu malli, ennen kuin sovit kaupan.
- Vertaa M5-tietoja erilliseen lähteeseen, ennen kuin valitset M4:n M5:n sijaan.
Akkuluvut on ilmoitettu eri yksiköissä: Apple käyttää Wh-arvoja, PhoneArena mAh-arvoja (10290 mAh 13 tuuman M4:lle ja 8160 mAh 11 tuuman M4:lle). Lukuja ei voi suoraan verrata ilman muunnosta, joten Applen Wh-arvo on luotettavin vertailukohta (PhoneArena, vertailusivusto).
Vahvistetut faktat
- Julkaisuvuosi on 2024 molemmille malleille (Applen tukisivu, 13 tuumaa)
- Wi-Fi-malleissa paino on 444 g (11 tuumaa) ja 579 g (13 tuumaa) (Applen tukisivut, 11 ja 13 tuumaa)
- Molemmissa malleissa on Wi-Fi 6E ja 10–120 Hz ProMotion (Applen tukisivu, 13 tuumaa)
- Akkukapasiteetti on 31,29 Wh (11 tuumaa) ja 38,99 Wh (13 tuumaa) (Applen tukisivut, 11 ja 13 tuumaa)
Mikä on epäselvää
- M5-mallin tekniset tiedot ilman virallista lähdettä
- Käytettyjen laitteiden kunto, hinta ja takuuehdot
- Akkukapasiteetin mittayksiköiden muunnos Wh ja mAh välillä
- 11 tuuman näytön lävistäjä: 11,1 tuumaa Applella, 11,0 tuumaa PhoneArenalla
- Tallennuskokojen täysi valikoima
Mitä tämä tarkoittaa: käytetty iPad Pro M4 on järkevä ostos vain silloin, kun myyjä kirjoittaa takuun ja akun kunnon näkyviin ennen kauppaa.
Käytetyn laitteen ostajalle valinta on selvä: vaadi akun kunto ja takuuehdot kirjallisina, tai jätä malli väliin, jos myyjä ei pysty kertomaan niitä. M5-vertailu odottaa edelleen omaa lähdettään, eikä sitä kannata tehdä arvailun varaan.
Hinta- ja speksivertailu löytyy myös sivulta iPad Pro M4 tekniset tiedot ja hinta.
Aiheeseen liittyvää: iPad Pro M4 tekniset tiedot ja hinta
apple.com, apple.com, phonearena.com, phonearena.com, phonearena.com, phonearena.com, phonearena.com
Usein kysytyt kysymykset
Tukeeko iPad Pro M4 Wi-Fi 6E -yhteyttä?
Kyllä. Applen tukisivun mukaan molemmissa malleissa on Wi-Fi 6E (802.11ax) 4×4 MIMO ja Bluetooth 5.3 (Applen tukisivu, 11 tuumaa).
Mitä tallennuskokoja iPad Pro M4 on saatavilla?
Aineistossa mainitaan 256 ja 512 Gt -mallit, joissa on 9-ytiminen prosessori ja 8 Gt RAM-muistia (Applen tukisivu, 13 tuumaa). Täyttä valikoimaa ei ole vahvistettu, joten tarkista malli myyjältä.
Mistä käytetyn iPad Pro M4:n takuu ja palautusoikeus tarkistetaan?
Takuu ja palautusoikeus kirjataan myyjän ehtoihin, eikä aineisto sisällä niitä. Pyydä ne kirjallisina ennen kauppaa.
Mitä Tandem OLED -näyttötekniikka tarkoittaa?
Applen tukisivun mukaan Tandem OLED on osa Ultra Retina XDR -näyttöä molemmissa malleissa, ja pikselitiheys on 264 ppi (Applen tukisivu, 13 tuumaa). Tarkempaa teknistä selitystä aineisto ei tarjoa.
Mistä löytyy luotettava lähde iPad Pro M5:n teknisille tiedoille?
Ensisijainen lähde on Applen oma tekninen tuotetieto. Aineistossa M5-tiedot tulevat PhoneArenan vertailusta (PhoneArena, vertailusivusto), eikä niitä kannata pitää vahvistettuina ennen virallista lähdettä.